Slavnostní obleky

Smoking

Smoking je formální večerní oblek, který by se neměl oblékat před šestou hodinou večerní.  Zpravidla má černou barvu, ale lze se setkat i s barvou půlnoční modře. Během léta v teplých krajích může být smokingové sako bílé nebo krémové barvy. Smokingové sako se vyznačuje hedvábnými klopami, a to schodovitými,  špičatými nebo šálovými.  Smoking může být i bez klop.

Smokingové kalhoty mají jeden lesklý lampas a jsou bez záložky. Ke smokingu patří výhradně bílá košile s dvojitými manžetami na manžetové knoflíčky a s běžným nebo s frakovým límečkem. Muž si uvazuje zásadně černý motýlek.

Nezbytnou součástí smokingu je černá hluboko vykrojená smokingová vesta, nebo hedvábný smokingový pás, který je obvykle černý, ale může mít i jinou barvu.

Ke smokingu patří černé lakované nebo pečlivě vyleštěné polobotky s uzavřeným šněrováním typu oxford a černými ponožkami.

Frak

Frak je černý formální večerní oblek. Frak má kabát se šosy, který se nezapíná, a lesklé špičaté klopy.

Do fraku se nosí bílá košile s frakovým límcem a s jednoduchými, případně i dvojitými ztuženými manžetami na manžetové knoflíčky s předním štítem vyrobeným z piké. Fraková košile se zapíná buď na cvočky, nebo na frakové knoflíčky. Muž si uvazuje zásadně motýlek bílé barvy.

Frakové kalhoty jsou střiženy s vysokým pasem, mají černou barvu a jeden lesklý lampas.

Součástí fraku je i bílá vesta vyrobená z piké, výjimečně může být černá, pokud se frak nosí ve dne. Vesta je hluboce vykrojená do tvaru V či U, jednořadá nebo dvouřadá s klopami šálovými či tradičními.

Žaket

Žaket je formální denní oblek, který je v současné době na ústupu. Žaket tvoří černý nebo antracitový kabát, který má vepředu šikmo ustřižené okrouhlé šosy. Žaket se zapíná na jeden knoflík a má špičaté klopy. K žaketu se nosí šedé formální kalhoty s proužky, kostkami nebo vzorem psího zubu a světle šedá nebo béžová vesta.

Správně zvolená košile do žaketu má bílou nebo jinou světlou barvu. Manžety košile jsou dvojité a zapínají se na manžetové knoflíčky.

Muž si může k žaketu uvázat nejen formální askot, ale také klasickou kravatu, případně i vzorovaný motýlek.